Euro Rock Seminar 2002
ŽINIASKLAIDOS PRANEŠIMAI


"BITĖS" DARO EUROROCK


Idėja organizuoti seminarą-workshopą jaunoms roko grupėms iš skirtingų šalių kilo kultiniam vokiečių roko gitaristui ir gitaros mokytojui Peteriui Burschui. Jau apie 10 metų vasaros pabaigoj – rudens pradžioj į Euro-Rock Seminarą Duisburg-Meideriche suvažiuoja grupės iš Roterdamo (Olandija), Portsmoutho (Anglija) ir Vilniaus. Projektą remia Duisburgo savivaldybė, o grupių atvykimą (išskyrus Lietuvą) – jų miestų savivaldybės. Seminaro programa metai iš metų šiek tiek varijuoja, bet visada susideda iš 3 pagrindinių dalių: pamokų, „europrojektų“ (t.y. „vienkartinių“ grupių sudarytų iš skirtingų grupių muzikantų) ir koncertų. Anksčiau renginį pabaigdavo pasirodymas gana solidžiame festivalyje „Rock in Park“.

Iš mūsiškių seminare dalyvavo (kiek pamenu) Empti, Sh.., Merlin, Bovy, Sumerland, Dr.Green, N-14, Framed. Šiais metais Lietuvą atstovavo funko monstrai Bitės, Vokietiją - Funghi Faces (mainstream rock), Olandiją – Mono (grunge/alternative), Angliją – Metropolis (britpop/punk). Tarp mokytojų sužibėjo buvę Peterio Burscho grupės Bröselmaschine nariai būgnininkas Janas Rohlfingas ir ex-bosistas (dabar garsus hiphopo prodiuseris) Mickis Meuseris.

Visuose keturiuose „europrojektuose“ (Room 1, Colorizer, Room 3 ir Room 4) dominavo bitinai, o tarp kitų išsiskyrė britų gitaristas Scottas (14 metų!) ir olandų bosistas Memo. Per seminaro savaitę (rugsėjo 1-7) įvyko 5 koncertai Duisburgo klubuose, tarp kurių verta paminėti grupių pasirodymus 50/50 ir ParkHause (čia vyko ir workshopai). Pabaigai Burschas nuvežė kompaniją į fantastišką Keusgen įrašų studiją, kur, vadovaujant Mickiui, buvo įrašyti 9 „eroprojektų“ sukurti kūriniai.

Po seminaro Bitės (jau tradiciškai) užvažiavo į Roterdamą pas olandų delegacijos vadovą Peterį Donkersą, dirbantį repeticijų centre/klube Waterfront. Drauge su jo grupe Atomic Boot Biės atgrojo neblogą koncertą panašiame į Green Club skvote Poortgebouw. Olandijoj atsivėrusios galimybės buvo nuodugniai ištirtos.

Bitės visur labai patiko ir publikai, ir muzikantams. Panašu, kad jie turi šansų tapti normalia eksportine klubine grupe.

Dovydas Bluvšteinas (info į ore.lt)
2002 09 18 Vilnius

 

GRUPĖ "BITĖS" IŠ VOKIETIJOS SUGRĮŽO APLAMDYTU AUTOMOBILIU


NESĖKMĖS NEGĄSDINO MUZIKANTŲ

Vilniaus grupės "Bitės" kelionė į rugsėjo mėnesį Vokietijoje vykusį muzikos seminarą iš pat pradžių prasidėjo nesėkmėmis.

Vos tik muzikantai išvažiavo iš Vilniaus, sugedo išsinuomotas mikroautobusas. Keturi vilniečiai grįžo namo ir laukė parą, kol jį suremontavo. Dėl šios priežasties grupė negalėjo koncertuoti Varšuvoje. Į seminarą Vokietijoje skubanti grupė "Bitės" Lenkijoje pateko į avariją. Lenkdami pakelėje stovintį krovininį automobilį, muzikantai į jį atsitrenkė ir nuriedėjo nuo penkių metrų aukščio šlaito. Per avariją niekas nenukentėjo, tačiau automobilį vėl reikėjo remontuoti. Lenkų meistrai gedimus pašalino per dvylika valandų. Tačiau grįžus namo paaiškėjo, kad jie skubėdami remontavo atsainiai ir
padarė broko. Todėl trečią kartą mikroautobusą teko taisyti jau po kelionės.

Muzikantams nesisekė ir grįžtant namo. Vokietijos pasieniečiai vilniečių paprašė sumokėti baudą už tai, kad mikroautobuso dokumentai nebuvo tvarkingi. Kiekvienam keleiviui grėsė 250 eurų (apie 850 litų) bauda. "Pasieniečiams pasakėme, kad sodintų į kalėjimą, nes neturime pinigų. Sužinoję, jog esame muzikantai, jie mus paleido. Nepaisant visų nesklandumų, kelionė pavyko", -- vienu balsu tvirtino neseniai į Lietuvą grįžę grupės "Bitės" nariai.

Grupės "Bitės" vokalisto ir gitaristo Deivido Nutauto kelionėje patirtos nesėkmės negąsdino: "Nuo pat kelionės pradžios jaučiau, kad ji bus linksma".

LIETUVIAI -- PATYS VYRIAUSI

Jau dešimt metų garsus Vokietijos roko muzikantas Peteris Burschas organizuoja seminarus jaunoms grupėms. Kiekvienais metais į Duisburgą semtis patirties atvyksta grupės iš Didžiosios Britanijos, Olandijos ir Lietuvos. Seminaruose taip pat dalyvauja ir vokiečiai.

Šiemet seminare "Euro Rock 2002" Lietuvai atstovavo fanko muziką grojanti grupė "Bitės". Iš Olandijos atvyko grupė "Mono", iš Didžiosios Britanijos -- "Metropolis" ir iš Vokietijos -- "Funghi Faces". Šios trys grupės groja roko muziką.

Lietuviai seminare buvo vyriausi. Trys grupės nariai yra bendraamžiai, jiems -- po 25 metus. Tik gitaristas Deividas yra keleriais metais vyresnis. Vokietijos, Anglijos ir Olandijos grupių narių amžiaus vidurkis – 18 metų.

PAKLUSO GRIEŽTAI DIENOTVARKEI

Seminare dalyvavusių muzikantų dienotvarkė buvo griežta. Jie keldavosi devintą valandą. Per valandą muzikantai turėjo spėti nusiprausti ir papusryčiauti. Dešimtą valandą klube "Park Hause" prasidėdavo pamokos ir repeticijos.

Keliolika dalyvių muzikos subtilybių sėmėsi iš vokalistės vokietės, ilgai JAV gyvenusio vokiečio būgnininko bei seminarų sumanytojo gitaristo P.Burscho.

Seminaro organizatoriai iš skirtingų valstybių atvykusius muzikantus suskirstė į naujas grupes. Vilnietis saksofonistas Alvydas Mačiulskas grojo kartu su bosininku iš Vokietijos, anglu gitaristu ir olandu būgnininku. Savo grupę jie pavadino pagal repeticijų kambario numerį -- "Room One".

"Savo projektui pavadinimo negalvojome", -- sakė kartu su olandu gitaristu ir anglu bosininku grojęs "Bitės" būgnininkas Laurynas Šarkinas.

Visą savaitę seminare dalyvavusius muzikantus stebėjo profesionalus vokiečių prodiuseris Mickis Meuseris. Jis kiekvieną dieną įrašinėjo bendrų projektų repeticijose atliekamus kūrinius. Seminaro pabaigoje muzikantai įrašė po keletą dainų profesionalioje studijoje. "Tada prodiuseris mums ir įrodė, koks jis yra svarbus grupei. Kai profesionalas pakoregavo įrašus, jie skambėjo visai kitaip. Puikiai sugrotas kūrinys skambėjo dar geriau", -- pasakojo būgnininkas Laurynas.

Šiemet seminare dalyvavusių grupių nariai susipažino ir su popmuzikos verslo subtilybėmis JAV, Didžiojoje Britanijoje bei Vokietijoje. Apie tai jiems pasakojo profesionalus britų vadybininkas Bobas Lyonas.

DAINAVO IR VOKIŠKAI

Tai, ką muzikantai išgirsdavo seminare, jau tą pačią dieną galėjo pabandyti pritaikyti praktikoje. Kiekvieną vakarą grupės koncertuodavo Duisburgo bei šalia jo esančių miestelių klubuose.

Muzikantams teko groti ir vienoje Duisburgo gimnazijoje. "Žiūrovų buvo nemažai. Tikriausiai jiems buvo privalu ateiti į koncertą. Vos tik koncertas įpusėjo, žiūrovų gerokai sumažėjo", -- pasirodymą gimnazijoje prisiminė lietuviai.

Kartais į koncertus klubuose ateidavo labai mažai žiūrovų. Tačiau grupės "Bitės" narių tai negąsdino. "Klubai yra nedideli. Todėl penkiasdešimt žiūrovų -- visai normalu", -- teigė muzikantai.

Jie pastebėjo, kad kiekvieną vakarą vis daugiau žiūrovų susirinkdavo pasiklausyti seminare dalyvavusių grupių. Duisburgo klube "Fifty fifty" muzikantų pasirodymą jau stebėjo sausakimša salė. Čia grupė "Bitės" sugrojo ir vieną vokišką dainą, kurios tekstą išspausdino ant lapelių ir išdalino žiūrovams. Ją atliekant, dainavo visa salė.

POKALBIAI TĘSDAVOSI IKI RYTO

Seminare dalyvavę muzikantai Duisburge gyveno jaunimo nakvynės namuose, kurie buvo įrengti šalia futbolo stadiono. Tačiau tik vieną dieną muzikantai galėjo pailsėti nuo muzikos ir rado laiko pažaisti futbolą.

Po vakarinių koncertų linksmybės tęsdavosi iki paryčių. Pas lietuvius ateidavo kolegos muzikantai. Iki pat ryto jie kalbėdavosi, aptardavo naujus bendrus kūrinius.

OLANDIJOJE SUSIRADO GERBĖJŲ

Pasibaigus seminarui Vokietijoje, lietuviai dar nuvyko į Olandiją. Roterdame jie pateko į derliaus nuėmimo šventės sūkurį. Grupė "Bitės" koncertavo Roterdamo klube "Poortgebouw". Prieš lietuvių pasirodymą žiūrovus "apšildė" olandų grupė "Atomic Boot".

"Susiradome gerbėjų, kurie pasiūlė mums surengti turą po Olandiją, nors Europoje yra daug nežinomų grupių. Šiuo pasiūlymu nusprendėme pasinaudoti jau šią žiemą", -- tvirtino grupės "Bitės" nariai.


Ruslanas Arbušauskas, "Lietuvos ryto" korespondentas